Krajowy Fundusz Szkoleniowy
(Szkolenie dofinansowane z Urzędu Pracy)
Zgodnie z powiedzeniem Johann Wolfgang von Goethe „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – stawiamy na ciągły rozwój, nie tylko nasz, ale i naszych klientów.
Dlatego też poszerzyliśmy swoją działalność o realizację szkoleń finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
KFS wspiera pracodawców, którzy inwestują w kształcenie ustawiczne swoich pracowników, zapobiegając utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji, które są nieadekwatne do wymagań zmieniającej się gospodarki.
Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy, które chcą skorzystać z programu
Udzielimy Państwu niezbędnych informacji oraz pomożemy dopełnić formalności związanych z dofinansowaniem. Pomożemy w określeniu potrzeb szkoleniowych oraz doborze szkoleń odpowiednich dla konkretnych pracowników.
Na czym polega pomoc firmie w finansowaniu kształcenia ustawicznego?
Urząd pracy może pomóc pracodawcy sfinansować kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracujących w firmie osób.
Co może zyskać pracodawca, który korzysta z pomocy na kształcenie ustawiczne?
Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikroprzedsiębiorców (zatrudnia do 10 osób) – nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2024
Priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
*Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2024
Jak pracodawca może uzyskać dofinansowanie kształcenia ustawicznego?
Pracodawca zainteresowany programem powinien złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o zawarcie umowy na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego. Wniosek zawiera dane pracodawcy, wskazane działania do dofinansowania, liczbę osób, których finansowanie dotyczy, koszty i wnioskowaną kwotę dofinansowania.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. W umowie m.in. ustala się warunki zwrotu środków w przypadku nieukończenia szkolenia z winy pracownika oraz warunki zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
Jak to wygląda krok po kroku:
- Dokonujecie Państwo wyboru szkolenia
- Pomagamy przy wypełnieniu wniosku o dofinansowanie
- Pracownik składa wniosek w odpowiednim urzędzie pracy i czeka na decyzję
- Podpisują Państwo umowy z UP
- My realizujemy szkolenie
- Dostarczamy Państwu niezbędną dokumentację oraz fakturę, potrzebną do rozliczenia z urzędem
- Dzięki dofinansowaniu Państwa pracownicy podnoszą kwalifikacje
W razie pytań zapraszamy do kontaktu.