Dostępne terminy szkolenia

Lokalizacja Początek szkolenia Zakończenie szkolenia
Wrocław 16-05-2024 16-05-2024
Warszawa 14-06-2024 14-06-2024
Katowice 26-09-2024 26-09-2024
Wrocław 23-10-2024 23-10-2024
Warszawa 22-11-2024 22-11-2024
Zakopane 06-12-2024 06-12-2024
Warszawa 17-12-2024 17-12-2024

Cel i program szkolenia

Szkolenie z prawa pracy to ogromna szansa, by zyskać wiedzę i doświadczenie z zakresu stale zmieniających się aspektów pracy. To niezwykle ważne zwłaszcza dla osób pełniących funkcje kierownicze w organizacjach.

Głównym celem kursu Effect Group jest rozwianie wszelkich wątpliwości oraz rozwiązanie problemów praktycznych, które mogą wynikać z konieczności stosowania prawa pracy. To właśnie członkowie kadry kierowniczej na co dzień muszą borykać się z trudnościami związanymi z tymi aspektami, zwłaszcza w obliczu ciągły zmian w przepisach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę także ilość możliwości interpretacyjnych, co może wpłynąć na zrozumienie i rozpatrywanie prawa pracy przez kadrowiczów.

Zaawansowane szkolenie z Prawa pracy dla kadry kierowniczej opiera się na wybranych zagadnieniach, które trzeba znać i stosować, m.in. podczas codziennych rozmów z pracownikami, rozmowy kwalifikacyjnej i nie tylko. W trakcie szkolenia Effect Group uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej, by nie narazić innych na dyskryminację,
  • jak zmieniać umowę pracowników, by do zmiany doszło zgodnie z obowiązującym prawem,
  • jak przeprowadzać proces zwolnienia pracownika.

Szkolenie z Prawa pracy dla kadry kierowniczej to okazja do zdobycia rzetelnej wiedzy, umiejętności oraz poznania narzędzi, które wspierają w codziennej pracy. Zajęcia mają charakter indywidualny.

Adresaci szkolenia:

Szkolenie z prawa pracy jest dedykowane dla osób, które zajmują stanowiska:

  • kierownicze,
  • menedżerskie,
  • zarządcze,

a także inne liderskie, dowolnego szczebla. To doskonała okazja, by pogłębić, a także uporządkować swoją wiedzę, zwłaszcza po ostatnich zmianach w zakresie prawa pracy.

PROGRAM SZKOLENIA

Prawne aspekty zatrudniania pracowników:

  • jakich pytań nie zadawać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej aby nie narazić się na zarzut dyskryminacji
  • jak wybrać właściwy rodzaj umowy o pracę i jaki są ograniczenia prawne w zakresie zawierania umów na czas określony
  • w jaki sposób zmienić umowę o pracę na stałe lub tymczasowo oraz za zgodą lub bez zgody pracownika
  • w jakich sytuacjach wolno stosować umowy o dzieło i umowy zlecenia a kiedy jedyną dopuszczalną formą jest umowa o pracę

Zwalnianie pracowników – przyczyny i procedury prawne:

  • jak przeprowadzić proces zwolnienia pracownika
  • jaką przyczynę wypowiedzenia umowy podać, aby nie przegrać sprawy w sądzie pracy
  • kiedy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy z dnia na dzień i jak to uzasadnić
  • co zrobić, gdy pracownik nie chce przyjąć wypowiedzenia lub zwolnienia dyscyplinarnego
  • czy związki zawodowe mogą zablokować proces zwolnienia pracownika
  • kogo nie można zwolnić z pracy
  • czy pracownik w okresie wypowiedzenia ma takie same uprawnienia i obowiązki jak pozostałe osoby

Czas pracy – zadania kierownika w zakresie planowania i rozliczania po zmianach prawnych:

  • na co szczególnie zwracać uwagę przy planowaniu czasu pracy – w tym nowe przepisy o ruchomym czasie pracy w kontekście problemu doby pracowniczej
  • czas dojazdu do biura, pobrania narzędzi, rozliczenia kasy, itp. a czas pracy
  • jak rozlicza się nadgodziny dobowe i średniotygodniowe
  • jak zorganizować odpracowanie wyjścia prywatnego aby nie powstawały nadgodziny
  • czy za pracę w sobotę można dodatkowo zapłacić – zamiast udzielania dnia wolnego
  • obowiązkowe i nieobowiązkowe przerwy w pracy
  • jak zmieniły się przepisy w zakresie harmonogramów czasu pracy
  • czy można doraźnie zmienić grafik
  • w jaki sposób zlecać i rozliczać nadgodziny
  • czy za pracę w zagranicznej podróży służbowej w święto należy się dzień wolny
  • ile godzin może odpocząć pracownik powracający późno z podróży
  • czy dojazd do miejsca wykonywania zadania służbowego wliczany jest do czasu pracy
  • czy można wprowadzać dyżury cało weekendowe

Udzielanie urlopów i zwolnień oraz usprawiedliwianie nieobecności:

  • czy można zmienić ustalony termin urlopu
  • co dzieje się, gdy pracownik zachoruje w trakcie urlopu
  • czy pracownik ma pełną dowolność w zakresie terminu wykorzystania urlopu na żądanie i sposobu wnioskowania o ten urlop
  • kiedy udziela się pracownikowi urlopu okolicznościowego
  • czy krwiodawcy informować o swoim zwolnieniu „po fakcie”
  • czy pracownikowi należą się zwolnienia na załatwianie spraw urzędowych i działalność społeczną
  • czy można „niechcący” udzielić pracownikowi zgody na urlop szkoleniowy

Szczególne uprawnienia pracownika-rodzica:

  • jakie urlopy i zwolnienia należą się pracownikom-rodzicom po zmianach prawnych
  • czy pracownik może uchronić się przed zwolnieniem z pracy składając wniosek o obniżenie etatu
  • czy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownik jest chroniony przed utratą pracy
  • co dzieje się gdy pracownica poinformuje o ciąży już po rozwiązaniu umowy
  • czy pracowników-rodziców obowiązują inne normy czasu pracy

Pracownik niepełnosprawny:

  • Przepisy regulujące – zatrudnianie osób niepełnosprawnych:
  • Kodeks Pracy
  • Ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
  • Umowa o pracę z osobą niepełnosprawną
  • Czas pracy pracownika niepełnosprawnego:
  • Przerwa w czasie pracy dla pracownika niepełnosprawnego
  • Urlop dla pracownika niepełnosprawnego
  • Oddelegowanie pracownika niepełnosprawnego na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym
  • Dodatkowa przerwa w czasie pracy dla pracownika niepełnosprawnego

Uprawnienia i obowiązki kierownika w zakresie utrzymania dyscypliny pracy:

  • w jaki sposób wymierza się karę porządkową
  • w jakim zakresie kierownik może wydać polecenie służbowe

Odpowiedzialność kierownika za środowisko pracy wolne od dyskryminacji, mobbingu i molestowania:

  • kiedy mamy do czynienia ze zwykłym dyscyplinowaniem pracownika a kiedy z mobbingiem, molestowaniem lub nierównym traktowaniem
  • jakie wyroki zapadają w sprawach o mobbing i dyskryminację

Odpowiedzialność materialna pracownika:

  • w jakiej wysokości pracownik odpowiada za spowodowane szkody
  • jak skutecznie zabezpieczyć interesy zakładu pracy powierzając pracownikowi telefon, komputer, samochód lub inny składnik mienia

Kontrola PIP u pracodawcy:

  • kto odpowiada za naruszenia w przypadku kontroli
  • w jakiej wysokości nakładane są grzywny
  • jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku kontroli

Rozkład godzinowy:
10:00 – 17:00

Przekazanie wiedzy w formie wykładów, materiałów źródłowych, narzędzi, skryptów oraz dużej ilości przykładów z prezentacją dopuszczalnych rozwiązań.

Cena udziału w szkoleniu wynosi: 890 zł + 23% VAT

Dla jednostek  finansujących udział w szkoleniu w minimum 70% lub w całości ze środków publicznych stawka podatku VAT = zw.

Cena szkolenia dotyczy udziału 1 osoby i zawiera: udział w zajęciach, komplet materiałów , dyplom ukończenia, możliwość indywidualnych konsultacji podczas szkolenia, przerwy kawowe oraz obiad.

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest: przesłanie do nas formularza zgłoszenia online lub na e-mail.

Rezerwacja noclegów: pomagamy przy rezerwacji noclegów na preferencyjnych warunkach w hotelu, w którym odbywa się szkolenie.

Szkolenia zamknięte

Jeśli są Państwo zainteresowani realizacją szkolenia wewnętrznego z przedstawionego tematu prosimy o kontakt.

Formularz zapisu na szkolenie:

"Prawo pracy dla kadry kierowniczej" - 890 zł/os

    Termin szkolenia
    Dane Firmy (do faktury)

    Chcę otrzymywać fakturę elektroniczną

    Osoba koordynująca

    Kopia zgłoszenia zostanie wysłana na podany w formularzu adres e-mail osoby koordynującej.

    Uczestnicy szkolenia
    Miejsca hotelowe
    Dla jednostek publicznych

    Uwagi

    * elementy obowiązkowe

    Zapoznałem się i akceptuję regulamin szkoleń oraz wyrażam zgodę wobec Effect Group Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 01-904, ul. Jerzego Bajana 31D:

    na przetwarzanie danych zamieszczonych w niniejszym formularzu zgłoszeniowym w na potrzeby udziału w szkoleniu zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) oraz na otrzymywanie od Effect Group Sp z o.o. drogą elektroniczną na wskazany powyżej adres elektroniczny zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2016 r. poz. 1030), informacji dotyczących tego szkolenia niezbędnych do realizacji.

    na otrzymywanie informacji o aktualnej ofercie szkoleń Effect Group, drogą elektroniczną na podany adres poczty elektronicznej zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2016 r. poz. 1030)

    na otrzymywanie faktur VAT droga elektroniczną na wskazany w formularzu adres e-mail.

    Jestem świadomy/ma prawa do poprawiania, zmieniania i aktualizowania swoich danych zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Powyższe nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie wyrażonej przez Panią/Pana zgody przed jej cofnięciem.